1 dniowy – niesamowita przygoda od 2 do 7 godzin na wodzie (ale nie ma limitu czasu)

Aktualnie z uwagi na niski poziom wody nie wszystkie trasy są dostępne

  • Młyn Ruda (nasza baza) – Jaracz Młyn – ok. 14 km – 3-5h HIT – najczęściej wybierana – widokowa
  • Młyn Ruda (nasza baza) – Wełna – ok. 11 km – 2-4h, widokowa – skrócona wersja trasy do Jaracza
  • Wągrowiec (lub okolice) – Młyn Ruda (nasza baza) – ok.21km – 5-7h czasowo niedostępna
  • Młyn Ruda (nasza baza) – Jaracz – Kowanówko – ok. 20 km – 5-7h czasowo niedostępna
  • Jezioro Rogoźno – Młyn Ruda (nasza baza) – ok. 9 km – 2-3h

Wybór trasy należy zgłosić przy rezerwacji terminu.
Cennik – kajaki

2 dniowy spływ po różnych odcinkach rzeki Wełny

Aktualnie z uwagi na niski poziom wody nie wszystkie trasy są dostępne

  • 1) Wągrowiec (lub okolice) – Młyn Ruda (nasza baza) – ok.21km – 5-7h
    + (2) Młyn Ruda (nasza baza) – Jaracz Młyn – ok. 16 km – 3-5h
  • (1) Wągrowiec (lub okolice) – Młyn Ruda (nasza baza) – ok.21km – 5-7h
    + (2) Młyn Ruda (nasza baza) – Jaracz – Kowanówko – ok. 20 km – 5-7h
  • (1) Jezioro Rogoźno – Młyn Ruda (nasza baza) – ok. 9 km – 2-3h
    + (2) Młyn Ruda (nasza baza) – Jaracz Młyn – ok. 14 km – 3-5h
  • Istnieje możliwość uzgodnienia innej trasy

Spływy dwudniowe organizujemy w taki sposób aby na koniec pierwszego dnia spływu grupa wróciła do naszej bazy na nocleg

Uwaga! Każda z trasa wiąże się z koniecznością wysiadania i przenoszenia kajaka, przenoski mają charakter punktowy, dotyczą przejść przez kłody lub urządzenia hydrotechniczne. Planując wyprawę należy uwzględnić możliwości fizyczne i kondycję uczestników. Dzieci oraz osoby z trudnościami w poruszaniu się będą wymagały asysty innych osób.

Krótka charakterystyka poszczególnych tras:

Młyn Ruda (nasza baza) – Jaracz Młyn – ok. 14 km – 3-5h

Najpopularniejsza i zarazem najatrakcyjniejsza jest nasza główna trasa z Młyna w Rudzie do Jaracza, to nasz „gwóźdź programu”, pozostałe trasy mają charakter dodatkowy i pomocniczy, adresowane raczej dla osób chcących dla urozmaicenia spróbować czegoś innego. Trasa biegnie w malowniczej dolinie Wełny, w większości odcinka obszar jest w pełni naturalny i nieskażony działalnością człowieka.

Odpowiednia dla realizacji amatorskich, turystycznych i rekreacyjnych wypadów.

Jeśli to wasz debiut na rzece Wełnie, to realizacja odcinka z Rudy do Jaracza jest pozycją obowiązkową i konieczną, wszystkie pozostałe opcje to tylko dodatki.

Trasa do Jaracza jest wyjątkowo atrakcyjna zarówno pod względem widokowym i przyrodniczym, nie jest szczególnie wymagająca ale nie należy też do całkowicie najłatwiejszych, na trasie jest kilka przeszkód, a stopień trudności zmienia się w zależności od poziomu wody. Odcinek ma około 14 km, przeciętnie zajmuje przy normalnym stanie wody około 3-4h. Swobodnie radzą sobie osoby w różnym wieku i kondycji, zarówno najmłodsi jak i seniorzy. W razie trudności lub w szczególnych warunkach trasę można opcjonalnie skrócić i zakończyć w miejscowości Wełna po ok. 10km.

Wągrowiec (lub okolice) – Młyn Ruda (nasza baza) – ok.21km – 5-7h

Trasa dość wymagająca i w ogóle niepodobna do trasy do Jaracza, biegnie w obszarze równinnym, niezbyt zróżnicowanym terenowo, na trasie przepływamy jezioro Łęgowskie,  pokonanie całego odcinka wymaga wysiłku. Można ją wariantować i skrócić, rozpoczynając spływ w wybranym punkcie dolnego biegu z Wągrowca (Ostrowo młyn lub Pruśce). Przy niskich stanach wody niedostępna.

Młyn Ruda (nasza baza) – Jaracz – Kowanówko – ok. 20 km – 5-7h

Przedłużenie podstawowej trasy do Jaracza, odcinek z Jaracza do Kowanówka ma około 6km długości, na tym fragmencie rzeka jest płytsza i bardziej kamienista, niedostępna w niższych stanach wody. Realizacja całego odcinka z Rudy do Kowanówka (podobnie jak spływ z Wągrowca), wymaga wysiłku, wskazane dla osób z odpowiednią kondycją fizyczną i raczej nie na pierwszy spływ. W praktyce większość grup deklarujących zamiar dopłynięcia do Kowanówka rezygnuje z dalszego spływu kończąc w Jaraczu.

Jezioro Rogoźno – Młyn Ruda (nasza baza) – ok. 9 km – 2-3h

Krótka trasa o umiarkowanym stopniu trudności, przebiega całą długością malowniczego rynnowego jeziora Rogozińskiego. Przy dobrych warunkach pogodowych, można zatrzymać się na jednej z dwóch miejskich plaż w Rogoźnie. Największa trudność polega na zejściu z jeziora na rzekę trzeba pokonać próg piętrzący przenosząc kajak, to miejsce wymaga trochę wysiłku.