Przygotowanie do spływu kajakowego
Dla niektórych taki spływ to wyprawa życia a dla innych może być kolejną przygodą. Jednakże zarówno dla amatorów jak i dla wytrawnych kajakarzy sposób przygotowania jest podobny z tą różnicą, że dla jednych to wyzwanie a dla drugich rutyna. Nasi klienci (mlynruda.com) to najczęściej
turyści i początkujący kajakarze, poszukujący urozmaicenia na wolny dzień od pracy dla swoich rodzin i przyjaciół.
Dlatego też często zadają nam pytania, co zabrać, co robić?
Rzeka Wełna, na której realizujemy spływy kajakowe, jest wprost idealna na pierwsze kajakowe podboje! Dobry nurt (ani wolny, ani szybki – w sam raz!), mała ilość przeszkód (lub ich brak) i z reguły mała głębokość to doskonały „poligon doświadczalny” dla turystów kajakarzy. A do tego doskonałe walory widokowe, z nieskażoną ludzką działalności przyrodą.
Jesteś turystą? To Twój pierwszy spływ? Nie bój się, bo nie każdy turysta musi być profesjonalistą i sportowcem, niniejsze zestawienie pomoże Ci przygotować się na przygodę jednodniowego spływu kajakowego.
Ekwipunek:
Ubiór
Pierwszy i obowiązkowy punkt to nakrycie głowy, na słońcu niezbędne.
Zazwyczaj na spływ kajakowy staramy się wybrać ciepły, słoneczny dzień dlatego można założyć strój kąpielowy, który pozwoli nam na złapanie trochę słońca a jednocześnie przy ewentualnej przerwie
pozwoli skorzystać z kąpieli. Na to warto założyć lekkie spodenki i koszulkę, ponieważ w gdy słońce zajdzie za chmury lub przepływając przez gęste lasy można odczuć chłód. Niemniej należy pamiętać, że słońce na spływie potrafi być zwodnicze, a tym samym opalenizna może być dotkliwa w skutkach, warto więc zabezpieczyć się kremem z wysokim filtrem i zabrać okulary przeciwsłoneczne z taśmą/sznurkiem do nich by ich nie zgubić w rzece.
Warto też zabezpieczyć się na wypadek deszczu, chociaż założenie jest takie, że padać nie będzie, to pogoda potrafi być kapryśna. Warto aby w naszym bagażu znalazła się lekka peleryna czy kurta przeciwdeszczowa.
Wybierając się na spływ należy zadbać również o odpowiednie obuwie, sandały sportowe, lub buty do sportów wodnych lub chociażby zwykłe gumowe klapki, będą doskonale spełniać rolę ochronną.
Nie należy wysiadać z kajaka do wody bez ochrony stopy, ponieważ nigdy nie wiadomo czy nie natrafimy na dnie na ostre kamienie, muszle lub patyki a nawet może zdarzyć się fragment szkła, który może poważnie okaleczyć stopę.
Z kolei dłonie można zabezpieczyć przed odciskami, na przykład sportowe rękawiczki rowerowe.
Jeżeli pogoda nie napawa optymizmem, tzn. mży a temperatura nie jest wysoka, oprócz rzeczy
przeciwdeszczowych można ubrać lekki polar/kurtkę softshell i dłuższe spodnie sportowe, albo jeżeli ktoś posiada to piankę do sportów wodnych. Nie należy też przesadzać, bo spływ to jednak aktywność fizyczna, czyli ruch i tak nas rozgrzeje.
Zabezpieczenia i sprzęt
Rzeka, nawet najmniejsza i najbardziej leniwa, zawsze pozostaje żywiołem, dlatego też zdarzyć się może, że niechybnie kajak się przechyli i nabierze trochę wody, jak zatem zabezpieczyć się przed zniszczeniem dobytku który mamy na pokładzie?
Na spływ zabieramy etui wodoszczelne na telefon komórkowy , ponadto warto mieć kajakarski worek wodoszczelny gdzie można schować komplet suchych ubrań na przebranie. Zabezpieczamy również kluczyki od auta, najlepiej w wodoszczelnym opakowaniu i umieszczamy w worku z resztą
ekwipunku, by na wypadek wywrotki wszystko było w jednym miejscu, bo później próżno będzie szukać na dnie takich drobiazgów jak kluczyk samochodowy. Ponadto kluczyk po „kąpieli” rzadko nadaje się do użycia. Jeżeli chcemy zabrać ze sobą dokumenty i portfel to postępujemy podobnie jak z kluczykami, ale najlepiej przed spływem zostawić auto w bezpiecznym miejscu gdzie można będzie ze spokojem wszystko zostawić, lub zdeponować je w wypożyczalni kajaków.
Dobrze jest mieć ze sobą małą apteczkę z podstawowym asortymentem do udzielenia pomocy, tj. plaster, coś do odkażenia (w postaci zasypki lub płynu), bandaż. Na rynku są dostępne gotowe małe apteczki przystosowane do zabrania na wyprawę.
Na spływ dobrze jest zabrać trochę liny (np. 5 m), by móc przycumować kajak, najlepiej linę wyposażyć w karabińczyki by bezproblemowo i szybko przypiąć ją do kajaka, a drugim końcem, np. do konara, taka lina może również przydać się przy wyciąganiu kajaka z wody na brzeg.
Posiłek
Spływ kajakowy oprócz rekreacji to mimo wszystko sport, czyli wzrost zapotrzebowania na energię, dlatego zabieramy ze sobą trochę suchego, nie psującego się jedzenia i picie (najlepiej wodę niegazowaną). Jedzenie również zabezpieczamy odpowiednio by woda z rzeki Wełny, mimo że
czysta, nie na nadała mu nowych, niekoniecznie ciekawych, walorów smakowych.
Do tego zalecamy zabrać worek na śmieci by rzekę pozostawić w takim stanie jakim zastaliśmy a najlepiej w jeszcze lepszym ☺ I całą naturę podziwiamy tylko wzrokowo, bowiem żaden z elementów fauny i flory nigdzie nie będzie się tak dobrze prezentował jak w swoim naturalnym
środowisku, innymi słowy nic nie zrywamy ani nie zabieramy ze sobą.
Podsumowując, co trzeba zabrać?
- nakrycie głowy
- lekkie ubranie (koszulka t-shirt, spodenki)
- krem z filtrem przeciwsłonecznym
- okulary przeciwsłoneczne z taśmą lub linką na szyje
- peleryna/kurta przeciwdeszczowa
- obuwie do wody
- bez palcowe rękawiczki rowerowe
- w przypadku spływu w gorszą pogodę: lekki polar/kurtkę softshell i dłuższe spodnie sportowe,
piankę do sportów wodnych - etui wodoszczelne
- telefon
-kajakarski worek wodoszczelny - komplet suchych ubrań na przebranie
- małą apteczkę
- lina i karabińczyk (najlepiej dwa, po jednym na każdy koniec liny)
- napój (najlepiej woda niegazowana)
- suchy, niepsujący się prowiant
- worek na śmieci
- uśmiech i pogodę ducha 🙂
WAŻNE! Nie zabieramy rzeczy zbędnych!
Operator spływów w Gospodarstwie Agroturystycznym Młyn Ruda:
WSW Młyn-Ruda, Krzysztof Piątkowski , Ruda 13,64-610 Rogoźno